18 Şubat 2008 Pazartesi

Norveç- Tatil


NorveçYüzölçümü : 324,220.00 km kare Zaman :
Nüfus : 4,503,440 Başkent : Oslo
Para Birimi : Norveç kronu Dil : Norveççe

Norveç dağlar,fiyordlar ve buzullardan oluşmuş,el değmemiş güzelliğe sahip bir ülkedir.Ülkede yıl boyunca kayak yapabilir,vahşi doğayı uzun yürüyüşlerle keşfedebilirsiniz.Norveç’te araba,tren ve feribotla yapacağınız gezintilerde karşılaşacağınız doğal manzaranın sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.Uzun yaz günlerinin yaşandığı ülkede doğallığı bozulmamış balıkçı köyleri ve zengin geçmişe sahip tarihi alanların tadını çıkarabilir Viking gemilerini ve ortaçağa ait kiliseleri gezebilirsiniz. Norveç’in değişik coğrafyası,ülkede soğuktan başka bir şeyin olmadığını düşünen turistleri şaşkınlığa uğratır.Tam tersine ülkenin güneyinde tarım alanları,muhteşem ormanlar ve güneşli plajların yanı sıra fiyortlar da bulunur.Macera tutkunu turistler Svalbard takımadalarına doğru ilerleyip fok,mors ve kutup ayılarının buzlar üzerindeki güneş banyosuna tanık olabilirler.


Ne zaman gidilir?

Norveç Mayıs ayından Eylül’e kadar en iyi ve en güneşli zamanlarını yaşar.Baharın sonuna doğru olan zaman dilimi ziyaret için en güzel dönemdir.Bu zamanda meyve ağaçları çiçek açar,günler uzar,hava ılıktır ve görülmeye değer yerler açık ama kalabalık değildir.Yazın Kuzey kutbu dairesinde en göze çarpan şey gece yarısı güneşidir.En kuzeyde Nordkapp’da güneş 13 Mayıs’tan 29 Temmuz’a kadar görünmez. Eğer kışa ve kayağa yoğun ilginiz yoksa Norveç’in soğuk ve karanlık kışı ayları ziyaret için uygun değildir. Ülkenin en büyük tatili 17 Mayıs’ta kutlanan Constitution Day’dir.Tüm Norveçliler geleneksel halk kıyafetleri içinde sokaklara dökülür.Bir diğer tatil ise 23 Haziran’da ve plajda şenlik ateşi yakılarak kutlanan Midsummer’s Eve’dir.


Para&Harcamalar

Yemek En az: US$8-10 Ortalama: US$10-25 En fazla: US$25 ve üzeri Konaklama En az: US$10-50 Ortalama: US$50-125 En fazla: US$125 ve üzeri Norveç çok pahalı bir ülke olsa da biraz tutumluluk yaparak durumu idare edebilirsiniz.Eğer sadece kamp bölgelerini kullanır ve kendi yemeğinizi kendiniz hazırlarsanız günlük 21$’la geçinebilirsiniz.Yurtlarda kalır,pastanede kahvaltı eder,ucuz restoranlarda öğle yemeği yer ve akşam yemeğinizi de kendiniz hazırlarsanız günlük 34$ gideriniz olur.Bu şartları biraz daha iyileştirmek isterseniz bu miktar 56$’a çıkacaktır.Buna alkol,ulaşım ve eğlence dahil değildir. Restoran hesapları ve taksi ücretleri,servis ücreti ile bahşişi kapsar,bu nedenle ekstra bahşişe gerek yoktur.Fakat sunulan hizmetten çok memnun kalıp bahşiş bırakmak isterseniz sorun yok.Pazarlık yaygın değildir.


Aktiviteler

Norveç’te binlerce kilometre kayak alanları vardır.Bu alanlar Oslo,Geilo,Lillehammer ve Gudbrandsdalen bölgelerinde toplanmıştır.Eğer yaz kayakçısıysanız Finse, Stryn yada Jotunheimen dağlarına gitmelisiniz.Norveç’in vahşi tabiatı sayesinde Andalsnes’de dağ Nigardsbreen’de ise buzul tırmanışları yapabilirsiniz.Kayak için elverişli diğer yerler ise Jotunheimen ve Rondane dağları ve Hardanger platosudur.Fiyort gezileri ise kaçırmamanız gerekenler arasında.Özellikle Sognefjord nefes keseci heyecanlar sunuyor.Ayrıca Norveç balıkçılık için oldukça uygun bir ülke.


Kültür

Norveç mimarisi eşiz güzellikteki kiliseleri ile bilinir.Dünyadaki en eski tahta yapıları burada görebilirsiniz. Norveç kültürel geleneklerine bağlı bir ülkedir ve düğün ve festivallerde geleneksel kıyafetleri giymiş insanlar görme şansınız çok yüksektir.Geleneksel halk dansları,şarkıları ve hikaye anlatımı oldukça popülerdir.Ülke sanat alanında önemli insanlar yetiştirmiştir.Bunlardan bazıları ressam Edvard Munch,besteci Edvard Greig,heykeltıraş Gustav Vigeland ve oyun yazarı Henrik Isen’dir.Norveç ayrıca edebiyat alanında Nobel Ödülü kazanan üç kişi yetiştirmiştir: Bjornstjerne Bjornson, Sigrid Undset ve Knud Hamsun. Norveç mutfağında ızgara som balığı,karides ve morina balığı önemli yer tutar.Tipik bir Norveç kahvaltısında tatlı keçi peyniri ve ringa balığı turşusu ile karşılaşırsınız.Bazı kırsal kesimlerde yasaklama getirildiği için alkol bulmanız zor olabilir


Çevre&Iklim

Norveç İskandinavya Yarımadasının batı kısmında yer alır ve İsveç,Finlandiya ve Rusya ile sınır paylaşır.Norveç’in uzun bir kıyı şeridi fiyortlarla parçalanmış ve iç kısımlardaki dağlar Avrupa’nın en büyük buzulları ile kaplanmıştır. Norveç’in 500 km kare’den fazlası Kuzey Kutbu Dairesinde yer almaktadır.Fakat ülkenin batı kıyısı Golfstrim akıntıları sayesinde yıl boyunca buzdan uzak kalmaktadır. Norveç’in sadece %3’ü ekilebilir durumdadır.Rusya,Almanya ve İngiltere’den gelen kirli hava yüzünden asit yağmurları havayı etkilese de ülkenin %27’si ormanlık alandır. Toprağın yeterince işlenememesinden dolayı Norveçliler denize yönelmişler ve balıkçılık ekonomik ve sosyal yapıda önemli rol üstlenmiştir. Norveç’in kıyı şeridi özellikle yaz aylarında golfstrim akıntıları sayesinde ılıman bir iklime sahiptir.Dağlık iç kısımlarda hava sıcaklıkları farklılaşmakta ve yüksek yerler kutup şartlarından etkilenmektedir. Mayıs ayından Eylül ayına kadar ülke en iyi zamanını yaşar. En kötü dönemi ise Kasım ile Mart ayları arası ise sıfırın altına düşen sıcaklıklarla yaşanır.Kuzeyde Nordkapp’da 13 Mayıs ile 29 Temmuz arasında ve Lofoten Adalarında ise 28 Mayıs ile 14 Temmuz arasında güneş batmaz.Güney Norveç’te bile sabah 4 ile gece 11 arasında gün ışığından yararlanılır.Fakat Kaısm ayının sonundan itibaren Ocak ayının sonuna kadar kuzeyde güneş açmaz.

Etiketler: , , , , ,