18 Şubat 2008 Pazartesi

NORVEÇ İŞÇİ ALIMI DETAYLARI -İNTERNETTEN TOPLANAN HABERLER

Aşağıdaki haberler, intenet üzerinde yayınlanan ajans haberlerinden alıntıdır. Umut verici haberlerin yanında, en aşağıda yer alan yazıyı da okuyunuz. Burası başvuru sitesi değildir. Lütfen özel bilgilerinizi yayınlamayınız. Aşağıdaki yazılar tümüyle bilgilendirme amaçlıdır ve Norveç Elçilikleriyle hiçbir bağlantımız yoktur.

BÜYÜK BEKLENTİLERE KAPILIP BÜYÜK HAYAL KIRIKLIKLARI YAŞAMAYIN. HENÜZ NETLİK KAZANMAMIŞ BU DURUMDAN RANT SAĞLAMAK İSTEYECEK KİŞİLER OLACAKTIR. ONLARA KANMAYINIZ. AŞAĞIDAKİ HABERLERİ YAYINLAMAKTAKİ AMACIMIZ SİZE BOŞ UMUTLAR VERMEK DEĞİL, DURUMLA İLGİLİ ÇEŞİTLİ HABERLERİ SİZLERE ULAŞTIRMAKTIR. HABERLERİ BU BİLİNÇLE OKUYUNUZ VE TELEFON NUMARASI BIRAKMAYINIZ.

Bugün gazetesinden alıntıdır:

Norveç, Türkiye’den nitelikli eleman istediğini bildirdi. Çalışma Bakanı Çelik, Türkiye’nin 100 bin nitelikli iş gücünü 6 ayda hazırlayabileceğini açıkladı.

Avrupa’da çalışmak isteyenlere müjde… Norveç, Türkiye’den nitelikli eleman istediğini bildirdi. Çalışma Bakanı Çelik, Türkiye’nin 100 bin nitelikli iş gücünü 6 ayda hazırlayabileceğini açıkladı.Yurtdışında çalışmak isteyenleri umutlandıracak olan gelişme, Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Norveç Çalışma Bakanı Bjarne Hakon Hanssen’in dün Ankara’daki görüşmesinde gündeme geldi.

GÖÇÜ KOLAYLAŞTIRACAKLAR

Görüşmenin ardından açıklama yapan Norveçli Bakan, ülkesindeki iş gücü sıkıntılarına işaret ederek şöyle konuştu: “İşletmeler ‘Ben ne yapacağım, iş gücünü nereden bulacağım’ diye soruyor. Türkiye’de nitelikli iş gücü sayısı oldukça yüksek. Bu kişiler Norveç piyasasına katkıda bulunabilir. Norveç’teki firmalarımızı Türkiye ile ilgili bilgilendireceğiz. Önümüzdeki dönemde, iş gücü göçünü kolaylaştıracak bir belgeyi parlamentoya sunmayı planlıyoruz.”

GENÇ NÜFUS AVANTAJIMIZ

Bakan Çelik, açıklamaların ardından gazetecilerin soruları üzerine Norveç’te istihdamla ilgili şu bilgileri verdi: “Norveç Bakanı, şu anda 100 bin nitelikli elemana ihtiyaç duyduğunu ifade etti. Biz de 100 bin nitelikli iş gücünü 6 ay içinde hazırlama imkanımız olduğunu söyledik. Hanssen, Norveç’teki göç yasalarının katı olduğunu, bunu kaldıracaklarını söyledi. İlişkilerin devam etmesi halinde Norveç’e önemli sayıda iş gücü gitme imkanı olabilecek.”

İş-Kur’un elinde 450 bine yakın sertifikalı iş arayan eleman olduğunu belirten Çelik, uluslararası sertifikalandırma gerçekleştiren Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun ise Türkiye’deki iş gücü piyasaları ile ilgili analizlerini sürdürdüğünü dile getirdi. Norveç’in ağırlıklı olarak iş gücü taleplerini Avrupa’dan karşıladığını, Avrupa’daki demografik yapının da hızla yaşlandığını kaydeden Çelik, Türkiye’de ise 18-29 yaş arasında 13.5 milyon iş gücü olduğunun altını çizdi. Çelik, bu görüşmenin iş gücü için kapı aralama olduğunu belirterek, Norveç’in piyasa ile ilgili çalışma yaptırdığını, analiz çerçevesinde sektörlerin belli olacağını vurguladı.

Bir televizyon kanalının sitesinden alınan bilgiye göre:

Norveç, 4 bin dolar maaşla işçi arıyor
Norveç, işgücü açığını Türkiye’nin yardımıyla kapatmaya hazırlanıyor.İşte ayrıntılar…

İlk etapta ihtiyaç duydukları 100 bin vasıflı işçi için göç yasalarında değişikliğe gidecekler.

KİŞİ başına yıllık milli geliri 45 bin dolarla Türkiye’nin yaklaşık 5 katı olan, aylık ortalama ücretleri ise 4 bin dolara yaklaşan Norveçliler, Türkiye’den 100 bin kişilik nitelikli işgücü ithal etmek istiyor

Daha önce Avrupa ülkelerinden nitelikli iç gücü ithal eden Norveç’in bu kez hedefinde Türkiye var. Dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i ziyaret eden Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen, söz konusu girişimin çerçevesini çizdi. Ülkesinde faaliyet gösteren şirketlerin, işgücü temininde büyük sıkıntı yaşadığını anlatan konuk bakan, Türkiye’nin bu konuda önemli fırsatlara sahip olduğuna dikkat çekti. Çelik ise Avrupa nüfusunun giderek yaşlanması üzerine, Norveç’in Türkiye’den istifade etmek istediğini söyledi. “18-29 yaş arasında 13,5 milyonluk bir işgücü potansiyelimiz var. Bu da 4,5 milyonluk bir ülke için çok anlamlı geliyor.” diyen Çelik, istenen 100 bin işçinin 6 ayda gönderilebileceğini vurguladı.

Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Hakon Hanssen ve beraberindeki heyet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’i makamında ziyaret etti. Görüşme sonrasında her iki bakan ortak açıklama yaptı. Norveçli bakan ülkesinde faaliyet gösteren şirketlerin işgücü temininin de büyük sıkıntı yaşadığını belirterek, işletmelerin kendisine ‘Ben ne yapacağım, işgücünü nereden bulacağım’ diye sorduğunu kaydetti. Vasıflı işgücü konusunda Türkiye’nin önemli fırsatlara sahip olduğunu ifade eden Hanssen, Türkiye’deki nitelikli işsiz çokluğuna dikkat çekti. Hanssen, bu amaçla bakanlığının Norveç Parlamentosu’na ‘Beyaz Belge’ adıyla göç yasasında değişiklik adıyla bir kanun teklifi verdiklerini söyledi. Bakan Çelik ise Norveç’in yakın bir zamana kadar işgücü ihtiyacını Avrupa’dan karşıladığını, ancak Avrupa nüfusunun da giderek yaşlanmasından ötürü Türkiye’den istifade etmek istediklerini söyledi. Bakan Çelik, “Norveç’te işsizlik sorunu yok. Biz de ise şu anda 18-29 yaş arasında 13,5 milyonluk bir işgücü potansiyeli var. Bu da 4,5 milyonluk bir ülke için çok anlamlı geliyor.” dedi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, “İstedikleri 100 bin kişilik işgücünü 6 ayda hazırlama imkanımız olduğunu kendilerine ilettik.” dedi. Çelik, Norveç’in işgücünde ihtiyaç duyduğu sektörleri belirlemesi için piyasa analizi yaptığını, bu çalışma sonrasında istenen işgücünün belli olacağını söyledi. Çalışma Bakanı Çelik, İş-Kur’un elinde 450 bine yakın sertifikalı iş arayan eleman olduğunu belirterek, uluslararası sertifikalandırma gerçekleştiren Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun ise Türkiye’deki işgücü piyasaları ile ilgili analizlerini sürdürdüğünü dile getirdi. Ankara, Cihan

Sosyal güvenlikte erteleme sinyali

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Haziran 2008 olarak açıklanan, sosyal güvenlik reformunun yürürlüğe girmesinde yeni bir ertelemenin olabileceği sinyalini verdi. Çelik, “Yasanın parametreleri var, değişik alanları var. İkincil mevzuat hangisine yetişiyorsa onlar devreye girecek. Takdir edersiniz ki Meclis’te bir-bir buçuk aylık gecikme yaşadık.” dedi. Bakan Çelik, reform ile ilgili bir sorun olmadığını belirterek, dün Plan Bütçe Komisyonu’nda görüşülmesi planlanan sosyal güvenlik reformunun rapor yazımı ve tetkiki için süre istendiğini açıkladı. Çalışma Bakanı Çelik, bu nedenle reformun haftaya salı günü Plan Bütçe Komisyonu’nun gündemine alınacağını söyledi.

Değerli okuyucularımıza duyurulur!

Yukarıdaki yazılar ajansların geçtiği haberlerden derleme olup sadece haber niteliği taşımaktadır. Sitemizin işçi alımı yapma veya işverenle işçi arasında aracı olma gibi bir durumu kesinlikle yoktur. Lütfen yorumlarınızda telefon numaralarınızı ve özel bilgilerinizi vermeyiniz. Burası başvuru sitesi değildir. Haberlerin içeriğinden de anlaşılacağı gibi olay henüz netlik kazanmamıştır. Yani şu anda aktif bir işçi alma süreci söz konusu değildir.

Ayrıca www.norway.org.tr sitesindeki şu habere de dikkatinizi çekeriz.

Türkiye’den İşgücü Getirme Planı Yok

Norveç Çalışma ve Sosyal Kapsama Bakanı Bjarne Håkon Hanssen ”Norveç işgücüne ihtiyaç duyuyor olsa da, Norveç Hükümetinin bir kısım Türk medyasında belirtildiği gibi Türkiye’den işçi getirtme planı yok.” dedi.

15/02/2008 ::

Türkiye’nin Çalışma Bakanı ile 14 Şubat Perşembe günü yapılan toplantıda Norveç’in büyük işgücü talebi de görüşüldü. Hanssen Norveç’teki firmalarin şu anda işgücüne ihtiyaç duyduğuna değindi. Bakan, aynı zamanda işgücü göçü ile ilgili hükümetin hazırlamakta olduğu bir beyaz belgeden da bahsetti. Bu belge Nisan ayında sunulacak olup, diğer konuların yanında Avrupa Ekonomik Alanı dışında kalan ülke insanlarının başvuru prosedürlerinin basitleştirilmesi yönünde öneriler de içeriyor.

Hanssen, Türkiye’den vasıflı işçi alımını gerçekleştirme görevinin Norveçli firmalara ait olduğunu söyledi. Bakan, Norveç’te iş arayan kimselerin ilgili eğitime, örneğin mühendislik ya da zanaatkarlık gibi, sahip olmaları gerektiğini, ve çalışma iznine başvurmadan önce somut bir iş teklifi almış olmaları gerektiğini belirtti.

Etiketler: , , , , ,